چاپ کتاب, خدمات چاپ, وبلاگ

کاغذ بالکی یا همان کاغذ کتاب چطور کاغذی است

کاغذ بالکی

کاغذ بالکی یا کاغذ کتابی: انواع و مزایا برای چاپ کتاب

شاید با نام‌های کاغذ بالکی یا کاغذ کتابی آشنا باشید. بسیاری از افراد به اشتباه این دو نوع کاغذ را با کاغذ کاهی اشتباه می‌گیرند و به عنوان یک مفهوم آن‌ها را همان‌طور که هستند، می‌پذیرند.

کاغذ بالکی، مشهور به نام “Bulky” نیز به عنوان کاغذ سبک شناخته می‌شود. نام دیگر آن کاغذ سبز یا کاغذ سوئدی است. از آنجا که این نوع کاغذ بدون استفاده از هیچ گونه ماده شیمیایی تولید می‌شود، به آن کاغذ سبز نیز گفته می‌شود، زیرا به محیط زیست هیچ آسیبی نمی‌رساند.

کتاب‌هایی که با استفاده از کاغذ بالکی چاپ می‌شوند، علاوه بر کاهش وزن، دارای ویژگی‌هایی هستند که به آسانی می‌توانند در حالت بازشده قرار بگیرند و برای خواننده تا حدی که مطالعه را ادامه می‌دهد، در دسترس باشند. این نوع کتاب‌ها حتی به راحتی می‌توانند در حالت باز روی میز باقی بمانند و خواننده نگران بسته‌شدن ناگهانی کتاب و از دست دادن صفحه‌ای که در حال خواندن آن است، نخواهد بود.

کاغذ بالکی و کاغذ کاهی را مقایسه می‌کنیم:

کاغذ کاهی از ارزان‌ترین نوع کاغذها است و اغلب برای چاپ چرک‌نویسی، مواد چاپی ارزان یا بسته‌بندی‌های ارزان‌قیمت استفاده می‌شود. این نوع کاغذ از کاه گندم، برنج یا بامبو تولید می‌شود. ضخامت کاغذ کاهی کم است و شفافیت آن باعث می‌شود مطالب چاپ‌شده روی صفحه به‌راحتی قابل مشاهده باشد. به دلیل کیفیت پایین و ضخامت ناچیز، کاغذ کاهی به‌طور عمده برای چاپ کتاب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

در مقابل، کاغذ بالکی از چوب تهیه می‌شود و ضخامت بیشتری نسبت به کاغذ کاهی دارد. به‌طور کلی، قیمت کاغذ بالکی بیشتر از کاغذ کاهی است، اما به دلیل ویژگی‌های برتری که دارد، برای چاپ کتاب به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود رنگ کرم مشترک، تفاوت‌های اساسی بین این دو نوع کاغذ وجود دارد.

بنابراین، کاغذ بالکی یا کاغذ کتابی نه تنها با ویژگی‌های سبکی و دوام مناسب برای کتاب‌ها شناخته می‌شود، بلکه از لحاظ محیط زیستی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

در صورت نیاز به چاپ کتاب خود با کاغذ بالکی با ما تماس بگیرید تا در خدمت شما عزیزان در چاپ دیجیتال سین باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *